piątek, 9 stycznia 2015

Moda inspirowana historią (3). Mistrz Dior i wiek XIX.

Pierwszy post w Nowym Roku chciałam poświęci mojemu ulubionemu zagadnieniu, inspiracjom historycznym w modzie.

Poprzednie posty z tej serii:

Co łączy Wortha ze średniowieczem?
Alexander McQueen i rękawy a gigot.


Dziś wpis poświęcony prawdziwemu królowi projektantów, człowiekowi, o którym mówi się, że ocalił krawiectwo. Christian Dior, który po II wojnie światowej otworzył swój dom mody, marzył o tym, by przywrócić Francji pozycję lidera w krawiectwie haute couture, a kobietom (zmuszonym podczas wojny do oszczędności i wyrzeczeń) dać ubrania pełne luksusu i szyku, przywodzące na myśl stare tradycje krawieckie i najwspanialsze wytwory dawnego rzemiosła.

Pierwszą kolekcję pod własną marką Dior zaprezentował w 1947 roku. Prezentowane ubiory zachwyciły zarówno klientki jak i dziennikarzy. Projektant pokazał coś, czego do tej pozy nie znała francuska publiczność: stworzył nową sylwetkę, która będzie obowiązywać przez całe lata 50 i zachwycać kobiety aż do czasów współczesnych. Christian Dior umiera nagle w 1957 roku, ale te 10 lat twórczości odciśnie piętno na całej współczesnej historii mody.
Samą twórczość Diora i jego projekty można omawiać bez końca, ale chciałabym się tutaj skupić na jego związkach z XIX wiekiem.
Co więc było takiego wyjątkowego w tych projektach ?


Sylwetka

To chyba najistotniejsze z określeń definiujące modę danego okresu. Dior stworzył zupełnie nowy rodzaj sylwetki, niemniej jednak, zobaczcie, jak mocno osadził ją na wzorcach z poprzedniej dekady.
Słynny New Look charakteryzuje się mocno podkreśloną talią, obniżoną linią ramion i dołem podkreślającym kobiece kształty: mocno rozkloszowaną lub opinającą biodra spódnicą.

Dior w swoich projektach inspirował się kilkoma charakterystycznymi sylwetkami XIX wieku, głównie jego II połowy. Traktował je jako źródła inspiracji i twórczo przetwarzał dopasowując do współczesnych sobie realiów i estetyki.


Dior 1947 - [Szwecja] 1865
Dior 1949 - Emile Pingat ok 1860
Dior 1952 - [METmuseum] ok 1844

Dior 1957 -  Liberty of London, ok 1880 

Te porównania można mnożyć bez końca. Prześledzenie twórczości Diora (polecam katalog, link na końcu wpisu) i oglądanie jego ubiorów sprawia, że za każdym niemal razem mam małe deja vu. 

Zwróćcie uwagę, że nie tylko sama sylwetka (kształt, forma ubioru) jest podobna do historycznej, ale również sposób traktowania tkaniny: jej obfitość i pełne rozmachu wykorzystanie, bogactwo różnego rodzaju marszczeń, draperii, które służą nie tylko ozdobie, ale także podkreśleniu prestiżu i zamożności właścicielki. Nonszalancja i rozmach bez oglądania się na koszta.

O inspiracji dawnymi draperiami dobrze świadczy poniższe zestawienie:


Dior 1948 - [ilustracja francuskiego katalogu] 1886


Bielizna

Aby te wszystkie finezyjnie skonstruowane suknie należało zastosować odpowiednią bieliznę. Długo wywalczona swoboda od gorsetów i krępujących halek nie ma znaczenia. Córki odrzucają to, co wywalczyły matki i na powrót sięgają po gorsety, halki i stelaże, tak charakterystyczne dla mody XIX wieku.

Zwróćcie uwagę na poniższy element garderoby. Opisany jest na stronie MET jako underdress, czyli dosłownie: suknia spodnia, rodzaj wspomagającej bielizny, połączenie gorsetu i halki. Nie jest oczywiście gorset w znaczeniu XIX-wiecznym, halka też nie jest stelażem, niemniej jednak  - podobnie jak bielizna wiktoriańska - ma za zadanie zmieniać ciało, trzymać je w ryzach, nadawać mu nowy, pożądany kształt.

zobacz szczegóły na METmuseum
Bielizna wieczorowa, Dior 1955


Poniżej z kolei widać kilka halek i stelaży, które wcale nie tak bardzo są odległe od krynolin czy turniur (modelka na drugim planie). 
Fasony proponowane przez Diora to prawdziwe wyzwanie dla krawców i konstruktorów. Te powabne suknie zachwycające swą urodą i nadające właścicielkom tyle kobiecego wdzięku i szyku to skomplikowane, kilkuwarstwowe (i zapewne stosunkowo ciężkie) konstrukcje z wykorzystaniem fiszbin, sztywników, (kilo)metrów tiulu i kto wie czego jeszcze.


Dior (vintage dress - niestety bez daty)

Detale

Christian Dior był nie tylko mistrzem formy, ale także przykładał niezwykłą wagę do detali. Jego suknie były zdobione z niezwykłą pieczołowitością i zasługują na miana prawdziwych arcydzieł rzemiosła krawieckiego. Ręcznie naszywane kamienie i cekiny, hafty, aplikacje ze sztucznych kwiatów, misterne koronki przywodzą na myśl najwspanialsze suknie z poprzednich epok. Popatrzcie sami! Ja nie mogę oderwać oczu.


Dior "Junon", "Venus" 1949

Dior 1952

Dior "Vilmiron" 1952


Dior 1952

Dior "Palmyre" 1952

I na koniec polecam dwie publikacje Metropolitan Museum z informacjami o twórczości Christiana Diora i przepięknymi zdjęciami jego dzieł:

Christian Dior. Katalog wystawy z okazji 50-lecia New Look

Haute Couture. Historia wysokiego krawiectwa od Wortha do współczesności.


Kiedyś już wrzucałam na FB, ale mogło komuś umknąć więc przypominam że Met udostępnił nieodpłatnie sporą część swoich katalogów, także tych poświęconych historii ubioru. Bardzo polecam na długie zimowe wieczory:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz