środa, 8 lutego 2017

Kaptur późnośredniowieczny z chwostami / Late medieval hood with tassels

Have I got english-speaking followers? I decided to add the short, english summary below my post, so please leave me a comment if you would like to read my next posts in this language:)


Krótki post z moim dziełem z zeszłego roku. Kaptur powstał dla Piotra z Pocztu Wierzbięty z Krotoszyna, i to on jest pomysłodawcą kolorystyki oraz detalu w postaci chwostów.

Kaptur zasadniczo bazuje na nagrobku Przemysła Ottokara I z 1377 roku dłuta Piotra Parlera, ponieważ jednak dzieło powstało kilka wieków po śmierci władcy należało być ostrożnym w ścisłym trzymaniu się przedstawienia jako źródła do rekonstrukcji, rzeźbiarz bowiem mógł wprowadzić pewne elementy archaizujące. Na szczęście takie kaptury mają swoje analogie w XIV i XV-wiecznej ikonografii. 

Kaptur jest dwustronny, co oznacza, że można go nosić na stronie "wełnianej" lub przewrócić na drugą stronę i mieć wersję jedwabną (bardziej dekoracyjną, bo użyłam jedwabnej, kraciastej tafty). Obszycia w postaci dekoracyjnej lamówki mają perłowy kolor, podobnie jak chwosty.

ENG.
Sometimes, a reconstuction is a compilation of several sources. 
Below an example created for Piotr: the medieval, two-sided hood, made of saffron wool and chequered silk tafetta, with an ivory trimming and tassels.

The hood is ispired by the tomb of Ottokar I of Bohemia, but that figure was sculptured two centuries after king's death. I was afraid, that it could contain some archaic elements, but fortunately I found other sources from 14th and 15th century showing a similar style of decoration. 


5 komentarzy:

  1. Jak myślicie czy do tej stylizacji coś z takich męskich butów https://butymodne.pl/meskie-american-club-c532.p13.html by się dobrało. A gdyby nie, to zawsze można nieco pomieszać style, będzie bardziej oryginalnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo fajne te inspiracje! muszę podpatrzeć od ciebie i zastosować u siebie :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Wygląda super i przyznam, że muszę pogratulować Ci wykonania. Duza dbałaość o detale i wysoka prezycja, naprawdę ładnie wyszło.

    OdpowiedzUsuń