środa, 8 lutego 2017

Kaptur późnośredniowieczny z chwostami / Late medieval hood with tassels

Have I got english-speaking followers? I decided to add the short, english summary below my post, so please leave me a comment if you would like to read my next posts in this language:)


Krótki post z moim dziełem z zeszłego roku. Kaptur powstał dla Piotra z Pocztu Wierzbięty z Krotoszyna, i to on jest pomysłodawcą kolorystyki oraz detalu w postaci chwostów.

Kaptur zasadniczo bazuje na nagrobku Przemysła Ottokara I z 1377 roku dłuta Piotra Parlera, ponieważ jednak dzieło powstało kilka wieków po śmierci władcy należało być ostrożnym w ścisłym trzymaniu się przedstawienia jako źródła do rekonstrukcji, rzeźbiarz bowiem mógł wprowadzić pewne elementy archaizujące. Na szczęście takie kaptury mają swoje analogie w XIV i XV-wiecznej ikonografii. 

Kaptur jest dwustronny, co oznacza, że można go nosić na stronie "wełnianej" lub przewrócić na drugą stronę i mieć wersję jedwabną (bardziej dekoracyjną, bo użyłam jedwabnej, kraciastej tafty). Obszycia w postaci dekoracyjnej lamówki mają perłowy kolor, podobnie jak chwosty.

ENG.
Sometimes, a reconstuction is a compilation of several sources. 
Below an example created for Piotr: the medieval, two-sided hood, made of saffron wool and chequered silk tafetta, with an ivory trimming and tassels.

The hood is ispired by the tomb of Ottokar I of Bohemia, but that figure was sculptured two centuries after king's death. I was afraid, that it could contain some archaic elements, but fortunately I found other sources from 14th and 15th century showing a similar style of decoration. 


10 komentarzy:

 1. Jak myślicie czy do tej stylizacji coś z takich męskich butów https://butymodne.pl/meskie-american-club-c532.p13.html by się dobrało. A gdyby nie, to zawsze można nieco pomieszać style, będzie bardziej oryginalnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że sprawdziłoby się tu jakieś nakrycie głowy. Ostatnio widziałam na https://hatfactory.eu/ kilka ciekawych propozycji, które wg mnie pasowałyby do takiej kreacji. Odpowiednio dobrany kapelusz bądź beret nie tylko będzie doskonałym uzupełnieniem danej stylizacji ale również urozmaiceniem naszego wizerunku.

   Usuń
 2. bardzo fajne te inspiracje! muszę podpatrzeć od ciebie i zastosować u siebie :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda super i przyznam, że muszę pogratulować Ci wykonania. Duza dbałaość o detale i wysoka prezycja, naprawdę ładnie wyszło.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mi się to podoba. Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny wpis. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo fajne te inspiracje! muszę podpatrzeć od ciebie

  OdpowiedzUsuń